Czerwone Gitary

Zespół został założony przez Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Jerzego Skrzypczyka, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 r., w kawiarni „Cristal” w Gdańsku. Swoje największe sukcesy grupa osiągnęła w pierwszych 5 latach istnienia. W styczniu 1969 r. grupa otrzymała trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół „The Beatles”. Czasopismo „Billboard” przyznało grupie specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu. W 1970 r. został nagrany longplay „Na fujarce”, uznawany przez niektórych krytyków muzycznych za najlepszy w historii zespołu. Czerwone Gitary wróciły na szczyty list przebojów. Grupa koncertowała z sukcesami m.in. w NRD i ZSRR. W latach 80. Czerwone Gitary zniknęły z polskiej estrady na kilkanaście lat. W tym czasie grupa grała w USA oraz w ZSRR i NRD. W 1991 r. nastąpił wielki i triumfalny powrót zespołu na 25-lecie. W 2005 r. Czerwone Gitary obchodziły jubileusz 40-lecia istnienia. Z tej okazji wydały nową płytę „Czerwone Gitary OK”, a piosenka z tego krążka, „Senny szept”, zdobyła 4. miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

W 2006 r. Czerwone Gitary otrzymały Marmurowy Krążek – nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.

W 2013 r. w Warszawie oraz w 2014 r. w Zabrzu odbyły się pierwsze w historii koncerty Czerwone Gitary Symfonicznie. W grudniu 2014 r. w Polskim Radiu Rzeszów zespół zagrał koncert Czerwone Gitary Akustycznie – Elektrycznie „Śpiewaj razem z nami”.

Obchody 50-lecia istnienia zespołu, przypadające na rok 2015, zespół zainaugurował kilkutygodniową trasą po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 14 marca 2015 r. w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbył się Złoty Koncert Jubileuszowy. 12 czerwca 2015 r., podczas pierwszego dnia 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Czerwone Gitary odsłoniły swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. 31 lipca 2015 r. w Operze Leśnej w Sopocie odbyła się jubileuszowa odsłona koncertu Czerwone Gitary Symfonicznie z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Gdańskich. Utwory zespołu wykonali także zaproszeni artyści, m.in. Sarsa Markiewicz, Jacek Stachursky i Marcin Kindla. Tydzień później – 7 sierpnia 2015 r. – zespół wystąpił podczas I Rockblu Przywidz Festiwal, a wcześniej wziął udział w ceremonii otwarcia Bulwaru Zespołu Czerwone Gitar oraz odsłonięcia Korzeni Rocka – pomnika upamiętniającego gwiazdy polskiego rocka. 14 sierpnia 2015 r. podczas festiwalu Disco pod Gwiazdami w amfiteatrze w Zielonej Górze odbył się jubileuszowy występ Czerwonych Gitar z okazji 50-lecia działalności scenicznej. Impreza była transmitowana na antenie Telewizji Polsat.

Zobacz także Bernard Dornowski eks Czerwone Gitary.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Czerwone Gitary ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE