Budka Suflera

Polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego, Romualda Lipko i Tomasza Zeliszewskiego. Największe przeboje grupy: „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Takie Tango”, „Bal wszystkich świętych”. Jesienią 1974 roku formacja nagrała jeden ze swych największych przebojów – „Cień wielkiej góry”, zainspirowany tragiczną śmiercią dwóch polskich himalaistów – Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka w sierpniu 1973 roku. W listopadzie powstała kompozycja „Lubię ten stary obraz”, a na początku 1975 roku – „Memu miastu na do widzenia”. Był to ostatni utwór z udziałem Zbigniewa Zielińskiego, który odszedł z zespołu. Zastąpił go Tomasz Zeliszewski, wcześniej perkusista w tarnowskiej grupie Vabanque.

Pierwszymi utworami, nagranymi przez Budkę Suflera z Romualdem Czystawem, były: „Baker Street” Gerry’ego Rafferty’ego, „Give a Little Bit” grupy Supertramp, „The Way It Is” formacji Chicken Shack i „I Want You (She’s So Heavy)” Beatlesów. Później zespół przystąpił do realizacji pomysłu Stanisława Cejrowskiego – albumowego tryptyku poświęconego olimpiadzie w Moskwie. Pozostałe dwa albumy mieli nagrać Skaldowie i Breakout, zaś materiał miał być również prezentowany na żywo. Ostatecznie przedsięwzięcie skończyło się na nagraniu płyt. Album Budki Suflera, zatytułowany „Na brzegu światła” był pierwszym przypadkiem w zawodowej karierze Lipki, kiedy komponował on muzykę do wcześniej napisanych słów. Zespół nie zaliczył tego albumu do swojej dyskografii, jako że został nagrany na specjalną okazję.

Następcą Czystawa w roli wokalisty został zaproponowany przez Janiszewskiego Felicjan Andrzejczak. Pierwszy utwór z nowym wokalistą to „Jolka, Jolka pamiętasz”, którego opracowanie zajęło aż kilkanaście tygodni. Warunkiem rejestracji utworu w poznańskim studiu było nagranie drugiej kompozycji – własnej wersji wybranego przeboju zagranicznego, która miała wypełnić przygotowywany przez to studio nocny blok sylwestrowy. Zespół zdecydował się na „Time to Turn” niemieckiej grupy Eloy. Tak stworzono utwór „Noc komety”. Polskojęzyczny tekst napisał Marek Dutkiewicz.

Felicjan Andrzejczak zdecydował się na odejście z zespołu, co przyczyniło się do sfinalizowania rozmów o powrocie Cugowskiego. Do Budki doszedł także nowy gitarzysta – Krzysztof Mandziara. Materiał na płytę „Czas czekania, czas olśnienia” nagrano na nowo z tekstami Tomasza Zeliszewskiego. Powstał rockowy album z przebojem „Cały mój zgiełk”. W tym czasie Budka wzięła udział w projekcie Katarzyny Gärtner „Żeglując w dobry czas”, gdzie Andrzejczak śpiewał utwór tytułowy, Urszula wykonała „Polkę idolkę”, a Budka – „Publikatory” i „Wypożyczalnię myśli”. W projekcie wzięli też udział: Stanisław Wenglorz, Grzegorz Markowski, grupa Dżem i wielu innych.

Dzięki wyjazdom do Ameryki, Budka przetrwała kryzys rynkowy końca lat 80. Przemiany ustrojowe pozwoliły myśleć realnie o powrocie. Zeliszewski został oficjalnie menedżerem zespołu i rozpoczął poszukiwania wytwórni. Znaleziono małą firmę w Lublinie zarządzaną przez Krzysztofa Świątkowskiego. Tomek Zeliszewski wraz Anną Adamczyk podjęli się produkcją płyt w USA, a New Abra zajęła się dystrybucją w Polsce.

Sukces finansowy pozwolił na nowe śmiałe projekty, jak na przykład album akustyczny z orkiestrą, z premierowym utworem „Martwe morze”. Budka nagrała krążek w krakowskim studiu telewizyjnym Łęg z orkiestrą Jacka Delekty. Jako pierwszy zespół w Polsce Budka Suflera wydała płytę w niekonwencjonalnym, blaszanym pudełku. Wydawnictwo sprzedało się bardzo dobrze. Ustanowiło nowy rekord sprzedaży płyt „live” na naszym rynku – ponad 80 000 egzemplarzy. Koncert wydany został także w całości na DVD, a we fragmentach wielokrotnie był emitowany w publicznej telewizji.

21 stycznia 2014 roku na profilu facebookowym grupy pojawiła się informacja, że z końcem roku „Budka Suflera” zakończy swoją działalność. Ostatni wielki koncert grupa zagrała w Krakowie 14 grudnia 2014 roku. Ostatnie pożegnanie nastąpiło po krótkim występie w Warszawie 31 grudnia 2014.

W 2019 roku Budka Suflera wznowiła działalność w nowym składzie – Robert Żarczyński (wokal), Romuald Lipko (instrumenty klawiszowe), Tomasz Zeliszewski (perkusja), Mieczysław Jurecki (gitara basowa), Dariusz Bafeltowski (gitara) i Piotr Bogutyn (gitara). Zespół zapowiedział powrót na scenę wraz z jesienną trasą koncertową pod nazwą „45 lat. Powrót do korzeni”. Nowy wokalista to wieloletni fan zespołu, występował wcześniej w cover bandzie o nazwie Budka Band.

6 lutego 2020 roku po przegranej walce z chorobą nowotworową zmarł Romuald Lipko. W związku ze śmiercią lidera, zespół odwołał najbliższe koncerty. Formacja pozostała bez klawiszowca w 5-osobowym składzie.

Chcesz zorganizować koncert zespołu Budka Suflera ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE