Bogdan Trojanek & Terne Roma

Historia zespołu rozpoczyna się bardzo ciekawie, mianowicie pod koniec lat 70. po koncercie sławnego zespołu „Roma” młody Bogdan wszedł na scenę, sala była wtedy pusta… Będąc zafascynowany występem wielkiego zespołu, młody solista zaczął śpiewać. Gdy skończył, do jego uszu doszły oklaski. Okazało się ze nie był sam na sali. Dwóch panów (prawdopodobnie z domu kultury ze Słupska) biło mu brawo i gratulowało świetnego głosu oraz talentu.

Lata szkolne umożliwiły Bogdanowi „przysposobienie się” do nowego zajęcia oraz obeznanie się ze sceną. Do fachowości doprowadził młodego twórcę jego nieżyjący już teść Ryszard Huczko (słynny cygański akordeonista). Bogdan założył swój pierwszy, poważny zespół „Terno”. Lata 1986/87 przyniosły pierwszy sukces, jakim było zdobycie „Brązowej liry” podczas Konfrontacji Kulturalnych Młodzieży Szkolnej w Połczynie Zdroju. Grupa zaczęła koncertować w ościennych miastach. W 1996 r. Bogdan postanowił wyjechać do Londynu wraz z zespołem. Ten ponadroczny pobyt w Wielkiej Brytanii najlepiej skomentują słowa samego lidera: „Ponadroczny pobyt w Londynie, liczne koncerty, to wielkie doświadczenie, ćwiczenie warsztatu muzycznego, doskonalenie umiejętności”. W 1999 r. (już po powrocie do Polski) utworzony został zespół o nazwie „Terne Roma”.

Rok 2000 przyniósł ogromny sukces. Podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w Ciechocinku pokazali, co potrafią naprawdę. Wygrana zespołu nie podlegała żadnym dyskusjom. Dodatkowym zaszczytem było to, iż na czele komisji stał Władysław Iwaszkiewicz – legendarny lider sławetnej „Romy”, od której właściwie wszystko się zaczęło… Występ formacji był tak dobry, że na życzenie telewidzów powtórzono koncert o pierwszej w nocy. „Terne Roma” zgarnęła Nagrodę Publiczności i Nagrodę Telewidzów. Wtedy właśnie nastąpił ogromny przełom. Posypały się propozycje nagrań, koncertów, wywiadów…

Chcesz zorganizować koncert Bogdana Trojanka & Terne Roma ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE