Anna Maria Jopek

Wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań. Zdobywczyni 15 płyt złotych i platynowych. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu, studiowała też na Wydziale Jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Stypendystka warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. W 1997 roku z piosenką „Ale Jestem” reprezentowała Polskę w Konkursie Eurowizji, który odbył się w Dublinie. Zajęła 11. miejsce. Kilka miesięcy później ukazał się jej debiutancki album „Ale Jestem”, który zdobył status złotej płyty.

Od 2000 roku nagrywa i koncertuje na całym świecie. Poza Polską wydała albumy: „Barefoot”, „Secret”, „ID”, „Haiku” i „Ulotne”. W 2002 roku nagrała z Patem Methenym krążek pt. „Upojenie”. Album uzyskał status platynowej płyty. Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów. W 2016 roku, na zaproszenie Stinga zaśpiewała z nim w duecie słynny przebój „Fragile” podczas noworocznego koncertu telewizyjnego.

Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

W 2009 roku otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market. 3 maja 2015 roku została odznaczona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie.

Od kilku ostatnich lat eksperymentuje z formami scenicznymi. Wystąpiła w Teatrze Starym w Lublinie w spektaklu „Czas Kobiety” w reżyserii prof. Leszka Mądzika, dla którego współkomponowała muzykę z Robertem Kubiszynem. W 2014 roku podjęła współpracę z międzynarodową grupą Teatr Pieśń Kozła, wstępując na Fringe Festival w przedstawieniu „Return to the Voice”. Wspominany spektakl dostrzegł twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst. Jopek wspólnie z Teatrem Pieśń Kozła występuje w jednym z odcinków serialu.

Artystka śpiewała w duecie m.in. z Mietkiem Szcześniakiem.

Chcesz zorganizować koncert Anny Marii Jopek ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE