Andrzej Bachleda – Curuś

Polska publiczność kojarzy Andrzeja Bachledę z ostatniej edycji “Top Chef. Gwiazdy od kuchni” – kulinarnego reality show emitowanego w telewizji Polsat lub „Jazdy z Bachledą” emitowanej w Polsat Play. Jednak Andrzej to przede wszystkim muzyk, regularnie koncertujący w Europie i wydający płyty dla Warner Music. To, że jest narciarzem alpejskim, w tym trzykrotnym mistrzem Polski, byłym reprezentantem naszego kraju i Francji, w której mieszka do dzisiaj, to również fakt.

Muzyka i sport mają wiele wspólnego. Obydwie aktywności wymagają odpowiedniego przygotowania i intensywnej praktyki. Przydaje się również zdolność improwizacji. Andrzej gra na gitarze od 13. roku życia, jest to jego największą – obok narciarstwa – pasją życiową. Nie może być inaczej, jeśli dziadek był słynnym śpiewakiem operowym, a babcia mistrzynią Polski w narciarstwie alpejskim. Pytanie jak to pogodzić. Bachledzie od dawna się udaje.

Najnowsza płyta – “Trzynastka”, jest czwartą w dorobku Andrzeja, który od kilku lat skupia się wyłącznie na muzyce. Poprzednie albumy to “Od Gibraltaru do Tatr” z 2004 roku, “Time Ruines” z 2008 roku oraz “Balanga” z 2013 roku.

– Muzyka, która mnie inspiruje, od lat jest taka sama, to rock, blues i folk. Led Zeppelin, Jimi Hendrix, wszystkie duże bandy, które bazują na prawdziwym, rasowym dźwięku gitar elektrycznych. Eksperymentuję z open tuningiem, strojem gitary, który pozwala uzyskać brzmienie gitary elektrycznej i basu w jednym – opowiada Andrzej Bachleda.

“Trzynastka” – płyta z 2016r. to osobisty dziennik artysty, obrazujący trudny okres w jego życiu. Trzynaście utworów nagranych zostało w języku polskim i francuskim (La Nuit). Dlaczego trzynastka? Ponieważ jest to numer, który wielokrotnie przyniósł szczęście Andrzejowi na zawodach narciarskich. Jego garderoba w Top Chef również miała numer 13.

– Dyrektorem artystycznym płyty jest Tomek Czulak, dzięki któremu moje zapędy do komplikowania rzeczy zostały mocno ograniczone – śmieje się Andrzej. Powstały piękne utwory, Bachleda dojrzał. Kompozytorami wszystkich utworów są Andrzej Bachleda, Tomasz Czulak, autorami słów oprócz Andrzeja i Tomasza również Bartosz “Fisz” Waglewski.

Na płycie znajdują się dwa duety – z Sebastianem Karpielem Bułecką (“Kruca fuks”), prywatnie kuzynem Andrzeja oraz z Agą Zaryan – jednym z najpiękniejszych głosów polskiej sceny jazzowej (“Jestem”). W listopadzie 2016r. odbyła się trasa koncertowa Andrzeja w Polsce z jego francuskim składem.

Chcesz zorganizować koncert Andrzeja Bachledy – Curuś ?
zadzwoń    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com