AISKANDER

AISKANDER, właściwie Aleksander Atamańczuk – polski awangardowy kompozytor, jak również gitarzysta i producent muzyczny. Jego pseudonim artystyczny to arabska wersja własnego imienia (Iskander), poprzedzonego literą „A”. Umiejętności instrumentalne (gitara klasyczna, sampler) oraz kompozytorskie nabył samodzielnie. Tworzy elektroakustyczną muzykę instrumentalną, utrzymaną w stylistyce avant-funku i art-popu na zespół liczący do kilkunastu instrumentalistów, a także w stylistyce współczesnej muzyki kameralnej. Utwory komponuje w oparciu o wielogodzinne improwizacje.

W 1996 roku AISKANDER założył grupę muzyczną – wokalno-instrumentalną – Mistrz Allegro. Był w niej muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów większości piosenek. Z początku formacja grała muzykę inspirowaną zespołem King Crimson, wynikiem czego w takim stylu w 1997 roku nagrała swój debiutancki album. Z czasem jej muzyka ewoluowała w kierunku brzmień improwizacyjnych. Oprócz nagrania płyty, Mistrz Allegro nawiązał współpracę z amerykańskim artystą Frederickiem Abramsem i uczestniczył w jego multimedialnej instalacji „The Underground Cathedral” na Festiwalu WRO 97 we Wrocławiu.

Skłonność do udoskonalania procesu twórczego zainspirowała AISKANDERA do zajęcia się pracą autorską. W połowie 2009 roku nagrał swój pierwszy solowy album „Tysięczna część radości”. Krążek pokazał, że artysta nie stracił swojej zdolności pisania utworów, będąc poza grupą Mistrz Allegro. Rozpoczynające płytę utwory „Róża wiatrów”, „Fantazja” i jedenaście następnych kompozycji, utrzymanych w melodyjnym brzmieniu gitary klasycznej, to zapowiedź kierunku kontynuowanego podczas kolejnych krążków.

Wszystkie piosenki zostały skomponowane i napisane przez AISKANDERA . Autor zajął się także ich produkcją i realizacją dźwiękową.

Awangardowy charakter wielu melodii wynika z faktu, iż artysta zrezygnował z tonalności na rzecz bardziej złożonych systemów dźwiękowych. Czerpanie inspiracji z muzyki ludowej różnych kultur, brzmień poważnych, w tym współczesnych, a także z awangardowego jazzu i rocka progresywnego, wpłynęło w znaczący sposób na jego obecny styl.

Chcesz zorganizować koncert AISKANDERA ?
zadzwoń:    604 349 905;   728 801 721   lub  napisz:   biuro@agencjaluxart.com

Polecamy:

  • UNIVERSE